Gönderen Konu: Kafası karışık gençlik  (Okunma sayısı 1671 defa)

eistain_54

• Yeni Üye
  • *
Kafası karışık gençlik
« : 31 Ocak 2015, 17:44:16 »
Herkese selam olsun.

Bir kaç sorum var.

İçinde bulunduğumuz dönemde neler yaşandığı, gençliğin hali hepinizce malum. Kendi adıma bir genç olarak kafası karışık halde ortalıkta öylece dolaşıyoruz.

Allah bir ömür verdi ve bu ömrü tamamlayana kadar öyle veya böyle hayatımızı idame ettirmeye devam edeceğiz. Lakin bu hayatı hangi ahlak çerçevesinde sürdürmek gerek?

Bu soruyu aslında kime sorsak;

- "Çok basit. Tabii ki Allah Rasulü'nün ahlakıyla ahlaklanmak en güzelidir."

Evetçok doğru. Ancak bu biraz daha zor gibi duruyor.Çünkü bir peygamber ahlakıyla ahlaklanmak mükemmel olduğu kadar zor da bir durum gibi.Çünkü O'nun ahlakı üstüne ahlak yok ve yanlış yapmışlığı yok.

Sanki insan kendine daha yakın hissettiklerini, daha uygulanabilir görüyor.Buradan nereye varmaya çalışıyorum?Düşünüyorum..Diyorum ki, acaba Hz Ali veya Hz Ömer veya müslüman olan sahabelerden başka bir isim.Bunlar daha uygulanabilir olmaz mı?

Çünkü Hz Ali ilmin, cesaretin, babalığın, öğreticiliğin ifadesi, Hz Ömer keza cesaretin, adeletin ifadesi.Daha nice yüce sıfatların ifadesi Onlar.

Ancak bakıldığında Hz Ömer tövbe etmiş, günahlarının pişmanlığıyla gönlünü kavurmuş bir Zat.Hz Ali gençliğimde kendime en yakın hissettiğim semboller arasında.

Kendi günahkarlığımı düşündüğümde onların durumları daha yakın hissettiriyor.Sanki onlara bağlansam, yola onlarla devam etsem daha samimi olurmuşum gibi geliyor.Öyle duydum ki dinde esas samimiyettir.Ve Allah katında tek din islamdır.Buradan islamda esasın samimiyet olduğunu görüyorum.

Allah Rasulü bağlanılabilecek yegane yerdir.Bundan şüphem yok.Ancak Rasulün durumuyla sahabenin durumu farklı gibi geliyor.Çünkü Rasül edebini Allah'Tan sahabe ise Rasül'den almışlar.Sanki gündelik hayatın sıkıntılarına göğüs germede sahabe daha uygulanabilir hissettiriyor.Çünkü kendimin hata yapabileceğimi biliyorum ve muhakkak yapacağım.Çokça.Bu hatalarla karşılaştığımda Allah Rasulü böyle yapmazdı ben samimi değilim deyip kolay pes etme ihtimali gözümü korkutuyor.

Ancak Hz Ömer'in kızını gömdükten sonra islamdaki önemini düşününce, insan hata yapabilir evet, lakin tövbeyi elden bırakmamalı, bu yol zor ve pes etmek yok diye düşünüyorum. Nasıl ifade edilir bilmiyorum.Ancak onların hayatları sanki günahkar hayatıma daha yakın ve beni daha samimi kılar diye düşünüyorum.

Ara ara Hz Ali'nin gençliğe, oğullarına öğütlerini okuyorum.Daha güçlü hissettiriyor. Bu arada belirteyim alevi değilim.Ehl-i sünnet yolundayım.Hanefiyim.Hz Ali sempatizanı değilim.Ancak kendisini ziayedesiyle severim.Bütün sahabeyi sevdiğim gibi.Hepsi birbirinden güzel insanlardır.Allah onlardan razı olsun.

Acaba bunları düşünürken onlara saygısızlık mı ediyorum, yada Allah Rasülüne?Yanlış mı düşünüyorum?

Ayrıca bir muhtereme tabi olmak insanı bu hayat yolculuğunda daha güçlü kılar gibi geliyor.Yanılıyor muyum?

MASI

• Yönetici
  • Kahraman Üye
Ynt: Kafası karışık gençlik
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2015, 06:17:49 »
Kafaları karıştıran günün din öğreticileri.

Sözleri, usulleri, yaşam şekilleri.
Gerçekçi olmayan iddialı söylemleri,
Yapmadıklarını söylemeleri,
Bilmediklerini iddia etmeleri,
Kendinden başka kuş tanımayan kafesli, kozalı kafaları, beyinleri,
Yaşam gerçeklerinden kopuk ütopik hikayeleri,
Hikmetsiz yöntemleri,
Bilgisiz ilimleri
vs
vs

Gerisini siz ekleyebilirsiniz.

----
Öncelikle, ne iseniz o olun.
Sonra, "şu şu halim, şu düşüncem hatalı" tespitlerini yapın.

Yaptığınız tespitlerdeki durum ile tekrar karşılaştığınızda, "işte bu yanlış olanlardan" deyip vazgeçmeye gayret edin. Adım adım O'na yaklaşacaksınız. Sizden 1 adım ise kesin olan kazancınız, O'ndan en az 10 adımdır.

O şekilde ilerlerken kimi zaman Ömer olacaksınız, kimi zaman zaman Osman, kimi zaman Ali ve diğerleri. Onların herbiri Habip'den nasiplenmiş olanlar, siz de nasibinizi alacaksınız.

----
Hata düzeltme yolunda kolaylaştırıcı unsur elde ederseniz yükünüz hafifleyecek. En etkili unsur SEVMEK.

Allah'ın sevdiği birini sevebildiğinizde baştan çok yol almış durumda olursunuz.

Her gördüğünüz hacıyı hocayı da Allah'ın sevdiklerinden zannetmeyin. O'nun sevdikleri, O'nu bilen (ARİF) ve O'na uyanlardır. Gerisi hikaye.

eistain_54

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2015, 13:45:42 »
...
----
Hata düzeltme yolunda kolaylaştırıcı unsur elde ederseniz yükünüz hafifleyecek. En etkili unsur SEVMEK.
...

Burada bahsi geçen SEVMEK Allah dostu olan bir zatı sevip tabi olmak mıdır?Benim aklıma ilk gelen (yaşımın ve medeni halimin müsaitliğinden olsa gerek) saliha bir hatun edinmeye gayret etmek oldu.Sanırım çok yanlış anlamışım. Kusuruma bakmayın lütfen.

Peki sevdiğim kişinin ARİF olduğunu cahil halimle nasıl bilebilirim ki?Veya saliha bir hatun arayışı da gayeye ulaşmada yardımcı olur mu?

Sorular farklı, üslup uygun değil ise bağışlayın lütfen.

ebusalihnurullah

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2015, 10:34:19 »
Resulullahın aleyhissalatu vesselam ahlakının derin manevi boyutları var.Bu ahlak talebi ''iyi insan olmak'' vs cümlelerle hümanizm literatürüyle ifade edilebilecek bir şey değil.Resullah a.s.  ahlakı o manevi boyut-tasavvufi boyut- elde edilemeden anlaşılmaz.gösterilmeye çalışılan iyi ahlak da temeli  itibarıyla kendini o derin manevi boyuttan almaz.Bu durumda  ahlak temeli itibarıyla Allaha dayanmadığı taklide dayandığı için temeli itibarıyla zayıf olabilir.
Tasavvufi boyutu elde etmenin yoluda mürşid edinmektir.

Bunda şu 3 esasa dikkat edin.
1. si resulullahın s.a.v. yaşadığını yaşamadan onun aynı olunmaz.
2. si her nesne güneşi istidadınca yansıtır istesenizde istesekde aynı olamayız.Hazreti Ali Hz. Osman ve Hz.Ömer Veya Hz.Ebu Bekir radıyllahu anhum ecmain istidadınca onu  yansıttı.
3. siz yetiştikten sonra ne Ömer Ne Osman Ne Ali olursunuz sizde kendi renginizi yansıtacaksınız çünkü siz özelsiniz..onlar özel oldukları gibi.Allahın azimmuşşan yaratışında seri üretim yoktur.

MASI

• Yönetici
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2015, 11:07:42 »
eistain_54,
İlim ile uğraşınız.

eistain_54

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2015, 16:51:06 »
eistain_54,
İlim ile uğraşınız.

Bu en çok istediğim şey.Ancak bu hususta bir yol haritasına ihtiyaç var. Nasıl olması hususunda yol gösteren olması güzel olur.Elbette okumak ile olacaktır.Ancak soru neyi okumakla tarafında benim için.

@ebusalihnurullah haklısınız. Teşekkürler.

Pridezero

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2017, 10:44:58 »
Find content like this for a long time